Biyografi: Noyan Özkan, 1953 yılında Zonguldak'ta doğdu. TED Ankara Koleji ve Ankara Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1983 yılında İzmir'de serbest avukatlığa başladı. Özkan 2000-2002 yılları arasında İzmir Baro Başkanlığı görevini de yürüttü. Evli ve bir kız çocuğu vardır.

İzmir Çevre Harekatı Avukatları Grubu’nda 8 yıl süre ile İzmir ve Türkiye ile ilgili (Bergama Siyanürlü Altın, Akkuyu Nükleer Santral, Konak Alanı Galleria, Kordonboyu, Karşıyaka Katlı Otopark, Kokarkoy, İnciraltı, Egepalas, Gökova/Yatağan Termik Santralleri) gelecek kuşakları etkileyecek çevre koruma savaşımlarında yer aldı. Pan Yayınları’ndan çıkan Doğa Koruma Rehberi adlı kitabı da bulunmaktadır. Baro yayınlarından ’Uluslararası Çevre Sözleşmeleri’, ’Çevre Hakkı’ ve ’ 17 Ağustos Depremi Hukuki Tespitler’ kitap ve kitapçıkların hazırlanmasına katkıda bulundu.

Noyan Özkan Koleksiyonu: Kent ve doğa koruma alanında 1980’li yıllardan itibaren önemli değerler üretmiş hukukçu Noyan Özkan’ın avukatlık yaşamında ürettiği belgeler, arşivler, dosyalar, uluslararası kütüphanecilik standartlarına uygun olarak kamuyla paylaşılması için Noyan Özkan’ın ailesi tarafından 2017 yılında Ekoloji Kolektifi Derneği’ne bağışlanmıştır. Meslektaşlarının yoğun katkı ve çabalarıyla korunan bu arşiv 31 Mayıs 2019’da dijital kütüphane dünyasında yerini almıştır. Bu arşiv gibi paylaşılmayı ve kamusal hayatın parçası olmayı bekleyen pek çok kıymetli koleksiyonun da gün yüzüne çıkmasına vesile olması ümidiyle Noyan Özkan arşivini dijital ilk hukuk koleksiyonu olarak işledik. Bu aynı zamanda dijital olarak kurguladığımız ve koleksiyonlar temelinde gelişecek kent ve çevre kütüphanesinin de önemli bir yapı taşı olacak. Bir hukuk koleksiyonun dijitalleştirilmesi için gerekli kavram seti oluşturmak uzun ve sabır isteyen bir çalışmayı gerektirdi. Kararlı ve uzun bir süreçte oluşturduğumuz altyapı, dijital bir kütüphanenin sivil toplum alanındaki ilk örneği oldu.

Dijital kültür ve doğa koruma verileri, toplumsal belleğin yeniden üretilmesinde olduğu kadar, geleceğimize ışık tutacak ortak zenginliğimizin yaratılmasında da önemli bir işlev üstlenecektir. Türkiye tarihinin kişisel koleksiyonlar temelinde bir okuması niteliğinde de olacak bu kütüphaneye fikir, bilinç ve gönüllülük temelinde her türlü katkı ortak değerlerimizin inşasının da nişanesi olacaktır.

Kutup Yıldızı - Noyan Özkan

Bu bölümdeki koleksiyonlar

Güncel Gönderiler

Daha fazla göster